صفحه اصلی / بارداری / هفته چهارم بارداری
http://telegram.me/khanoumi_ir

هفته چهارم بارداری

خانومی: اگر همچنان نمی دانید که باردار هستید یا خیر، اکنون زمان خوبی برای اطمینان پیدا کردن از این موضوع است. در این مرحله می بایست نشانه هایی مانند عقب افتادن زمان عادت ماهانه، تغییرات هورمونی و حالت تهوع را تجربه کنید. مراجعه به متخصصان زنان و زایمان و یا استفاده از تست های بارداری موجود در داروخانه ها می توانند راه های خوبی برای کشف حقیقت باشند.
حال اگر از بارداری خود اطمینان پیدا کردید، بهتر است سبک زندگی و همچنین رژیم غذایی خود را متناسب با وضعیت جدیدتان تغییر دهید؛ هرچه باشد الان در هفته ی چهارم هستید، یعنی یک ماه تمام باردار بوده اید! سه ماهه ی اول بارداری شما فرا رسیده است و این دوره یکی از حساس ترین و مهمترین دوره های بارداری مادر به حساب می آید.
در این دوره، ریسک ابتلا به اختلالات جسمی برای جنین بسیار بالاست چراکه مغز، قلب، سر، نخاع، استخوان ها، ماهیچه ها، بافت ها و دندان های فرزندتان در حال شکل گیری هستند. اگر تاکنون به مصرف مواد سمی و مضر همچون دخانیات و الکل عادت داشته اید، می بایست هرچه زودتر آن ها را کنار بگذارید.

نشانه ها و تغییرات بدن در هفته چهارم بارداری

در طی هفته چهارم، بدن شما هورمون بارداری به نام HGC را تولید می کند که می تواند باعث اضطراب، حالت تهوع، سرگیجه ی خفیف، غش کردن، خستگی و تغییرات روحی شود. سینه هایتان رفته رفته دردناک تر و حساس تر می شوند. در این هفته، حس بویایی برخی مادران تقویت یافته و می توانند رایحه ها را سریع تر و با شدت بیشتری احساس کنند. شاید برای برخی مادران، بارداری در هفته ی چهارم مانند مصیبتی باشد که هرگز تمام نمی شود اما نگران نباشید؛ علائم و تأثیرات جسمی آن به زودی تمام خواهند شد – و البته علائم بعدی آشکار می شوند.

کودک در هفته چهارم بارداری

در این مرحله، کودک شما حتی ۳ میلی متر هم طول ندارد اما نگران نباشید، فرزندتان پیش از آنکه چشم بر روی هم بگذارید، به انسانی بالغ و زیبا تبدیل خواهد شد، البته فعلاً نه!
با وجود آنکه جنین در این دوره بسیار کوچک است اما اتفاقات بزرگی در درون آن رخ می دهد. در این دوره، جنین به سه قسمت مختلف تقسیم می شود. در یک قسمت، مغز و سیستم عصبی مرکزی در حال شکل گرفتن هستند؛ در دو بخش دیگر، قلب و سیستم گردش خون شکل می گیرند و شش ها و روده ها در مراحل اولیه ی خود به سر می برند.
چقدر زیباست که تمامی این اتفاقات بزرگ در بدن شما رخ می دهند و شاید حتی خود شما نیز از آن ها بی خبر باشید.

hafte-4-chahar-bardary

هفته چهارم بارداری

رشد کودک در هفته چهارم بارداری

فرزند شما در هفته چهارم بارداری به سرعت رشد می کند. پس از عبور از مراحل پیشین، کودک شما کم کم به یک کودک واقعی تبدیل می شود. در این مرحله به نطفه ی درون بدن شما، “رویان” گفته می شود که از دو لایه ی اپیبلاست و هایپوبلاست تشکیل شده است. علاوه بر این ها، پرده ی دور جنین (مشیمه) و سلول های درون آن نیز در این مرحله شکل می گیرند. مشیمه وظیفه ی حفاظت از جنین را بر عهده داشته و سلول های درونی نیز شروع به تولید خون برای جنین و رشد آن می کنند.
در این مرحله، سیستم عروقی کودک نیز رشد کرده و به انتقال خون، اکسیژن و مواد مغذی از مادر به کودک از طریق ناف کمک می کند. سایز تقریبی فرزند شما در هفته چهارم، ۰٫۴ میلی متر است؛ یعنی به اندازه ی یک دانه ی سیب.
در هفته چهارم، قلب کودک شما می تپد، خون در اعضای بدن کوچکش جریان می یابد و بخش های مختلف بدن او شکل می گیرند.

مادر در هفته چهارم بارداری

شاید شما در این هفته برخی از علائم اولیه ی بارداری را احساس کنید اما احتمالاً آن ها را به پای فرا رسیدن زمان عادت ماهانه تان می گذارید و به آن توجهی نمی کنید. سینه هایتان همچون هر ماه حساس می شوند و حتی شاید خونریزی بسیار کمی نیز داشته باشید.
اگر آزمایش بارداری را انجام داده و پاسخ مثبت دریافت کرده اید، پس بهتر است با دکتر خود تماس گرفته و موضوع را با وی نیز در میان بگذارید و از راهنمایی های او بهره مند شوید. اگر به سیگار اعتیاد دارید، پس به محض آگاهی از بارداری بهتر است آن عادت را برای حفظ سلامتی فرزندتان ترک کنید.

مراقبت های هفته چهارم بارداری

• عادات بد و مضر خود را به سرعت تغییر دهید. این هفته یکی از مهمترین دوران رشد اعضای حیاتی و اصلی بدن کودک است. از مصرف دخانیات، الکل و داروهایی که می توانند بر رشد کودک تأثیر بگذارند، خودداری کنید.
• با همسر خود صحبت کنید. نگرانی ها و علائم خود را با او در میان بگذارید. با این کار، همسرتان می تواند وضعیت شما را درک کرده و برای آینده برنامه ریزی صحیح تری داشته باشد.
• با خانواده و دوستان خود مشورت کنید و بدین ترتیب گروهی از افراد را برای کمک به مدیریت تغییرات احساسی، جسمی و هورمونی خود تشکیل دهید. اگر این اولین بارداری شماست، داشتن گروهی از کسانی که بتوانند شما را پشتیبانی کنند، هم برای شما و هم برای همسرتان بسیار مفید خواهد بود.
• با یک متخصص زایمان تماس گرفته و قرار ملاقاتی با او تنظیم کنید.
• به خوبی استراحت کرده و سعی کنید در محیطی آرام قرار بگیرید.

توصیه های هفته چهارم بارداری

اگر همچنان با یک دکتر متخصص و یا دندان پزشک صحبت نکرده اید، الان زمان بسیار مناسبی برای شروع است. به محض آنکه آزمایش بارداری شما مثبت بود، می بایست به یک دکتر متخصص و نیز دندان پزشک مراجعه کنید تا آن ها بتوانند شما را با دیگر متخصصانی که در طی این دوره به آن ها نیاز خواهید داشت، ارتباط دهند.
مراجعه به دندان پزشک از آن جهت ضروری است که در این دوره، برخی از مادران با بیماری های لثه ای و دهانی مواجه می شوند و به همین دلیل بهتر است از همان ابتدا به فکر پیشگیری و مراقبت از دهان خود باشید.

http://telegram.me/khanoumi_ir

پاسخی بنویسید

ایمیل شما منتشر نمی شود.

x

این مطلب را نیز بخوانید

hafteye-dovom-bardary

هفته دوم بارداری

خانومی: دو هفته ی اول بارداری یک مادر جزو هیجان انگیزترین برهه ...