صفحه اصلی / بارداری / هفته پنجم بارداری
http://telegram.me/khanoumi_ir

هفته پنجم بارداری

خانومی: با فرا رسیدن هفته پنجم، شما به مدت یک ماه کامل باردار بوده اید و دیگر دلیلی برای انکار بارداری وجود ندارد؛ تمامی تست های بارداری مثبت بوده اند و عادت ماهانه ی شما نیز محو شده است. علائم و نشانه هایی مانند سینه های حساس، خستگی مفرط، حالت تهوع و احساس بیماری در اول صبح نیز به سراغتان آمده اند. در این هفته، آزمایش های فراصوتی می توانند به طور قطعی، بارداری شما را تأیید کنند.

نشانه ها و تغییرات بدن در هفته پنجم بارداری

خب، شما در این زمان بعضی از نشانه های بارداری را حس می کنید؛ تست های بارداری به شما می گویند که میزان هورمون های بدن شما بالا رفته است و این بدان معناست که دچار حالت های احساسی شدیدی می شوید. شاید فعلاً چندان مشخص نباشد اما احساس می کنید که پُف کرده اید! البته شکم مادر تا هفته ی ۱۴ شروع به بالا آمدن نمی کند اما فشار بیشتری که به این قسمت وارد می شود، شما را وادار می کند که بیشتر به دستشویی مراجعه کنید. اکثر مردم با نگاه اول نمی توانند تشخیص دهند که شما باردار هستید اما خودتان از این موضوع باخبرید.

کودک در هفته پنجم بارداری

تشبیه کودک متولد نشده به سبزیجات و یا میوه ها، کار ناخوشایندی است اما متأسفانه باید به شما بگوییم که فرزند شما در این هفته، به اندازه ی یک هسته ی سیب است – البته به زودی این جریان تغییر خواهد کرد!
در طی هفته ی پنجم، جنین درحدود ۵ میلی متر طول دارد و قلب، مغز و ستون فقرات آن ها به سرعت درحال رشد هستند. به زودی، قلب کودک شما برای اولین بار شروع به تپیدن می کند و در هفته های آینده حتی می توانید تپش قلب او را نیز مشاهده کنید.
شبکه ی اعصاب سر کودک نیز در حال شکل گیری است که ارتباط میان مغز و نخاع جنین را برقرار می کند. این شبکه برای هماهنگ سازی و ایجاد تعادل میان اعضای حیاتی بدن کودک و همچنین کنترل میزان تپش قلب و پمپاژ خون ضروری است.
با آنکه جنین در این دوره شکل چندان مشخصی ندارد اما اولین نشانه های اعضای خارجی مانند دست ها و پاها در حال شکل گرفتن هستند و زائده های کوچکی از بدن او به بیرون رشد می کنند.

hafteye-panjom-bardary

هفته پنجم بارداری

رشد کودک در هفته پنجم بارداری

در هفته پنجم، کودک شما به سرعت در حال رشد است. تا پایان هفته پنجم، کودک شما به اندازه ی یک جنین کوچک قورباغه است که حتی زائده هایی نیز از اطراف بدن او رشد کرده اند و در کل، به اندازه ی یک هسته ی پرتقال و بین ۱ تا ۵ میلی متر طول دارد. در طی این هفته، اعضای حیاتی کودک در حال شکل گیری هستند؛ قلب، شبکه عصبی مرکزی، استخوان ها و ماهیچه ها از این هفته به بعد، به سرعت رشد می کنند. علاوه بر این، استخوان بندی اصلی نیز کم کم شکل می گیرد.
قلب جنین نیز به آرامی رشد کرده و به چهار قسمت تقسیم می شود و برای اولین بار، شروع به ارسال خون در بدن کودک شما می کند. برخی آزمایش های فراصوتی می توانند این ضربان قلب کوچک را در هفته ی پنجم شناسایی کنند. لوله ی عصبی که در نهایت به مغز و نخاع کودک تبدیل می شود، شروع به رشد می کند. لوله ی ناف نیز تکامل می یابد و جنین از طریق آن، مواد موردنیاز خود را دریافت می کند. چشم ها، گوش ها، بینی، دهان و انگشت های دست و پا نیز به سختی قابل تشخیص هستند.

مادر در هفته پنجم بارداری

شاید تاکنون نشانه های اولیه بارداری را احساس کرده باشید اما برخی مادران که دارای دوره های ماهانه ی نامتعادل هستند، شاید همچنان درباره ی دلیل بیماری، احساس خستگی، حالت تهوع و سینه های حساس خود هیچ ایده ای نداشته باشند. اما به زودی این دوره را پشت سر خواهید گذاشت، پس طاقت بیاورید!
اگر از بارداری خود اطمینان دارید، شاید درباره ی نحوه ی پیشرفت بارداری و وضعیت کودک خود کمی نگران شده باشید، مخصوصاً آنکه هیچ آزمایش و یا عکس برداری ویژه ای انجام نداده اید. آرامش خود را حفظ کنید و رژیم غذایی سالمی را دنبال کنید اما برای آنکه خیالتان راحت شود، با دکتر زنان خود صحبت کنید.
برخی مادران دچار خونریزی و یا لکه های زودهنگام می شوند؛ در برخی موارد بسیار نادر، این علائم می تواند نشانه ی بارداری خارج از رحم و یا سقط شدن جنین باشد پس در صورت بروز این علائم بهتر است به دکتر مراجعه کنید.

مراقبت های هفته پنجم بارداری

اگر میدانید که باردار هستید، شاید در این فکر باشید که آیا هنوز هم می توانید به تمرین ها و فعالیت های روزمره ی خود ادامه دهید یا خیر. حفظ تناسب اندام و فعالیت بدنی در دوران بارداری، هم برای شما و هم برای فرزندتان، خیلی مهم است و حتی می تواند به زایمان آسان تر نیز کمک کند. اگر در حال حاضر به طور مداوم ورزش می کنید، در صورتی که ورزش شما شامل برخورد فیزیکی نمی شود، می توانید با همان روال سابق به ورزش ادامه دهید. برای آنکه خیالتان راحت تر باشد، بهتر است با مربی و یا مسئولان باشگاه صحبت کنید و در صورت نیاز، رژیم ورزشی خود را مطابق با دوران بارداری تغییر دهید.

توصیه های بارداری در هفته پنجم

شما حتماً باردار هستید و اگر هنوز این خبر را با کسی در میان نگذاشته اید، الان وقت مناسبی برای مطرح کردن آن است. به یاد داشته باشید که این دوران، یکی از مهم ترین دوران زندگی شماست و اگر همچنان عادات مضر و خطرناک زندگی خود را ترک نکرده اید، الان زمان مناسبی برای این کار است.
هفته ی پنجم از مهم ترین و تأثیرگذار ترین مراحل رشد کودک است و اگر عادات بد شما (مصرف الکل، سیگار کشیدن، مواد مخدر و…) تغییر نکنند و حذف نشوند، سلامتی کودک با خطر جدی رو به رو می شود.

http://telegram.me/khanoumi_ir

۹ دیدگاه

  1. بسیار جالب و آموزنده بود.
    ممنون.

  2. تشکر جالب بود و مفید ولی از هفته ششم به بعد نیس، میشه زودتر بزارید بقیه شو؟

    • فاطمه جان در چند روز آینده قسمت هفتم بارداری هم در سایت قرار میگیره، ما هم منتظریم ترجمه مقاله توسط مترجمان تیممون انجام بشه … از اینکه پیگیر مطالب خانومی هستی تشکر می کنم.

  3. Khaili khoob bood Mamnoon

  4. سلام م مطالبتون خیلی عالیه اگه تو هفت ماهگی بدنیا بیاید خطر زنده ماندنش چقدره

  5. سلام من دوازده هفت که سنو قربارگری ولی همه چیز خوب تشخیس خنسیت ندادن ایا بنزرتون پسر یا دوختر

پاسخی بنویسید

ایمیل شما منتشر نمی شود.

x

این مطلب را نیز بخوانید

hafteye-dovom-bardary

هفته دوم بارداری

خانومی: دو هفته ی اول بارداری یک مادر جزو هیجان انگیزترین برهه ...