صفحه اصلی / بارداری / هفته هفتم بارداری
http://telegram.me/khanoumi_ir

هفته هفتم بارداری

خانومی: در هفته ی هفتم بارداری، اتفاقات و تحولات بسیار سریعی برای شما و کودکتان رخ خواهد داد. اگر تاکنون با یک دکتر زنان و یا زایمان صحبت نکرده اید، الان بهترین موقع برای تنظیم کردن قرارهای ملاقات خود است چراکه از حالا به بعد، آزمایشات مهم و چکاپ های مداوم بر روی شما و فرزندتان ضروری خواهند بود.

نشانه ها و تغییرات بدن در هفته هفتم بارداری

با آنکه شاید تغییرات چندانی در ظاهر شما بوجود نیامده باشد، اما خود شما کاملاً احساس بارداری و ورم کردگی خواهید کرد. برخی مادران در زیر شکم خود یک برآمدگی کوچک را احساس خواهند کرد؛ در اکثر موارد، کودک به اندازه ای کوچک است که نمی تواند دلیل این برآمدگی باشد و در حقیقت این حس ورم کردگی است که باعث این برآمدگی شده است. شلوار جین مورد علاقه تان شاید دیگر به اندازه ی شلوار راحتی و نخی، راحت نباشد، پس شاید بهتر باشد به فکر لباس های بارداری و راحت تر باشید.
در این دوره، علائم و نشانه هایی از جمله درد، سردرد، خستگی، بیماری صبحگاهی، سینه های حساس و ولع غذایی به سراغ شما خواهند آمد. ولع و تمایل شدید به مواد غذایی در این دوران، زندگی شما را به دست خواهند گرفت. شاید بعد از مدتی دریابید که به غذایی که قبلاً از آن متنفر بوده اید، بیش از اندازه علاقه پیدا کرده اید و نمی توانید از خوردن آن دست بردارید. این موضوع کاملاً طبیعی است و تا زمانی که غذای موردنظر به سلامتی کودک ضرر نزند، خوردن آن نیز ایرادی ندارد.
یکی از مهمترین تغییراتی که در هفته ی هفتم در بدن مادر رخ می دهد، شکل گیری دریچه ی مخاطی است. دهانه ی رحم شما در حال ایجاد یک دریچه در ابتدای لوله ی رحم است تا رحم را به کلی محفوظ نگاه داشته و راه ارتباطی آن را مسدود کند. پس از آنکه کودک متولد شد و بارداری به پایان رسید، شما این دریچه را از دست خواهید داد.

کودک در هفته هفتم بارداری

در این زمان، کودک همچنان به رشد سریع خود ادامه می دهد؛ شکل جنینی آن رفته رفته به شکل یک انسان کوچک در می آید که دارای دست ها و پاهای کوچک و حتی ضربان قلب است – بسیار هیجان انگیز است، مگرنه؟ جالب است بدانید که آن ها حتی دارای یک دُم کوچک نیز هستند اما خیالتان راحت باشد، این دُم به زودی ناپدید خواهد شد!
به طور شگفت انگیزی، کودک شما تا به حال ۳ مجموعه کلیه را پشت سر گذاشته و به زودی، شکل نهایی سیستم کلیوی خود را شکل خواهد داد که آماده ی دریافت و پاکسازی ضایعات است. در طی هفته های آینده، کودک شما شروع به تولید ادرار می کند که بخشی از مایع آمنیوتیک را نیز تشکیل خواهد داد.
از لحاظ اندازه نیز فرزند شما در اندازه ی یک دانه ی کوچک بوده و تنها ۱ سانتی متر طول دارد که در میان بدن شما به اینطرف و آنطرف می پرد.

hafteye-7-bardary

هفته هفتم بارداری

رشد کودک در هفته هفتم بارداری

فرزند شما به سرعت در حال رشد است و اکنون در حدود ۱۳ میلی متر طول دارد. جزئیات صورت کودک به تدریج در حال شکل گرفتن هستند و دهان و زبان او نیز در مراحل اولیه به سر می برند. چشم ها نیز رشد می کنند و شبکیه ی چشم و لنز نیز خود را به اندام چشم چسبانده اند. در این هفته، کودک شما در حال تشکیل گروه خونی خاص خود است.
استخوان ها، ماهیچه ها و دیگر اندام بدن رفته رفته رشد می کنند و روده ها و آپاندیس نیز تکامل یافته اند. در این هفته، کبد شروع به تولید گلبول های قرمز می کند. در آزمایش های فراصوتی، انگشتان پا و دست کودک نیز قابل تشخیص خواهند بود. با آنکه دندان ها و زبان کودک در دهان او در حال رشد هستند، اما فعلاً امکان مشاهده ی آن ها وجود ندارد.

haftomin-7-hafte-bardari

هفته ی هفتم بارداری

مادر در هفته هفتم بارداری

هفت هفته از بارداری شما می گذرد و شما شاید هنوز نتوانسته باشید با علائم و عوارض بارداری مثل احساس خستگی، بی حسی و دیگر نشانه ها کنار بیایید. تحمل این دوران می تواند برای مادران تاحدودی دشوار باشد، به خصوص اگر تصمیم گرفته باشید که بارداری خود را پنهان کرده و تا زمان اطمینان از بارداری در هفته ی دوازدهم، این راز را با کسی در میان نگذارید.
در این هفته های اولیه، سعی کنید که از افرادی که حال خوشی ندارند دوری کنید؛ به خصوص کسانی که دارای بیماری های واگیرداری همچون سرخجه، پرووا ویروس و… هستند. همچنین باید در برخورد با حیوانات نیز مراقب باشید. میش ها و بره ها می توانند بیماری هایی را با خود حمل کنند که منجر به سقط جنین شده و یا آسیب جدی به نوزاد می رسانند. ادرار و فضولات گربه نیز می تواند باعث بیماری های انگلی و پاراسایتی شود پس حواس خود را جمع کنید!

مراقبت های هفته هفتم بارداری

با دکتر خود در رابطه با مشکلات و نگرانی هایتان صحبت کنید و اگر تاکنون دکتری را انتخاب نکرده اید، هرچه سریع تر این کار را انجام دهید. غذاها و مواد مغذی مصرف کنید؛ استفاده از ویتامین های پیش از تولد و فولیک اسید در این دوره بسیار اهمیت دارد.
از این هفته به بعد، هرچه که به عنوان غذا در دهان خود می گذارید، تأثیر بسیار بالایی بر روی فرزندتان خواهد داشت. پس سعی کنید مواد غذایی مقوی و سالم را جایگزین عادت های نادرست و مضر کنید.

نکات هفته هفتم بارداری

به زودی اولین ملاقات خود را با دکتر زنان و یا زایمان خواهید داشت پس بهتر است سؤالاتی که در ذهن دارید را از الان لیست کنید و تمامی نگرانی ها و حالت های خود را برای آنان توضیح دهید. به یاد داشته باشید که هیچ موضوعی برای آنان “مسخره” و یا “وسواسی” نخواهد بود و مطمئناً این اولین باری نیست که آن ها چنین سؤالاتی را از مادران نگران می شوند، پس تمامی مشکلات خود را با آن ها در میان بگذارید.
شاید در ملاقات های اول با دکتر، نیاز باشد تا در رابطه با تاریخچه ی بیماری خود و خانواده تان صحبت کنید. آیا نیاز است که این موارد را از والدین خود و همسرتان بپرسید؟

http://telegram.me/khanoumi_ir

پاسخی بنویسید

ایمیل شما منتشر نمی شود.

x

این مطلب را نیز بخوانید

hafteye-dovom-bardary

هفته دوم بارداری

خانومی: دو هفته ی اول بارداری یک مادر جزو هیجان انگیزترین برهه ...