صفحه اصلی / بارداری / هفته هشتم بارداری
http://telegram.me/khanoumi_ir

هفته هشتم بارداری

خانومی: اتفاقات زیادی در هفته ی هشتم رخ می دهند. با آنکه بسیاری از مادران، اولین جلسه ی ملاقات با دکتر را در هفته ی ششم یا هفتم برنامه ریزی می کنند اما گروهی از دکترها ترجیح می دهند تا اتمام هفته ی هشتم یا پس از گذشت دو دوره ی ماهانه، صبر کنند.
اولین جلسه ی ملاقات با دکتر در مقایسه با جلسات آتی، بیشتر طول خواهد کشید چراکه می بایست اطلاعات زیادی را در اختیار دکتر خود قرار داده و سؤالات بسیاری را نیز پاسخ دهید. همچنین، اولین آزمایش فراصوتی خود را نیز در این هفته خواهید داشت و بدین ترتیب اولین تصویر از فرزندتان را مشاهده می کنید. این آزمایش همچنین می تواند تعداد قلب های تپنده را به شما نشان دهد، شاید دو قلو در راه داشته باشید!

نشانه ها و تغییرات بدن در هفته هشتم بارداری

تا به اینجا، تحولات زیادی در درون بدن شما رخ داده و با ورود به هفته ی هشتم، تغییرات بیشتری در بیرون بدن شما بوجود می آیند. با رشد کودک، رحم نیز رشد خواهد کرد؛ در حال حاضر رحم شما به اندازه ی یک گریپ فروت است. سینه ها نیز رفته رفته حساس تر می شوند چراکه آن ها در حال آماده شدن برای شیردهی هستند. همچنین، شاید برخی رگ های سیاه که بدلیل افزایش جریان خون در اطراف سینه ها بوجود آمده اند، بر روی پوست و اطراف سینه نمایان شوند. این رگ ها در بدن تمامی مادران ظاهر نمی شوند اما اکثر بانوان آن ها را تجربه می کنند. بدلیل تغییرات هورمونی در درون بدن، پوست اطراف نوک سینه ها نیز به تدریج تیره تر می شود؛ غدد ریز و کوچکی بر روی پوست اطراف نوک سینه ها بوجود می آیند و نوک سینه ها نیز بزرگتر می شوند. علاوه بر این ها، یک ماده ی زرد و غلیظ به نام کلستروم نیز از سینه ها خارج خواهد شد. به دلیل افزایش سایز رحم، شاید در ناحیه ی شکم، کمی احساس ناراحتی و گرفتگی کنید.

کودک در هفته هشتم بارداری

در هفته ی هشتم، کودک شما در حدود ۲ سانتی متر طول دارد. این موجود کوچک، هر روز بزرگ و بزرگتر می شود و به زودی شما را “مامان و بابا” صدا خواهد کرد. در این زمان، کودک شما در هر روز، ۱ میلی متر رشد می کند و مایع آمنیوتیک رحم شما نیز به اندازه ی ۲ قاشق افزایش می یابد. پس از هفته ی هشتم، کودک شما رسماً یک “جنین” نامیده می شود اما مواد مغذی و موردنیاز وی، همچنان از طریق کیسه ی زرده تأمین می شوند.
انگشتان کوچک دست و پای کودک تا پایان این هفته شکل می گیرند البته در حال حاضر به یکدیگر چسبیده هستند و تا چندین هفته ی آینده نیز به همین شکل باقی خواهند ماند. در این هفته، قلب فرزند شما با سرعت شگفت آور ۱۶۰ تپش در دقیقه می تپد! شش ها نیز این هفته رشد می کنند و مجاری تنفسی از گلو به شش ها ایجاد می شوند. در درون مغز جنین، سلول های عصبی در حال پخش شدن و اتصال هستند تا اولین شبکه های عصبی را در جنین تشکیل دهند.
در این هفته، پوست کودک همچنان بسیار نازک و به ضخامت یک برگه ی کاغذ است؛ ظاهر آن نیز همچنان شفاف و نطفه مانند است. رنگدانه های چشم آن ها نیز در هفته ی هشتم شکل می گیرند اما کودک تا حوالی هفته ی ۲۶ چشمان خود را باز نخواهد کرد. با این حال، پلک جنین در این هفته به طور کامل چشم های او را پوشش خواهد داد.

hashtomin-hafte-bardary

هفته هشتم بارداری

رشد کودک در هفته هشتم بارداری

هفته ی هشتم در تقویم بارداری، نشانگر تغییرات ویژه ای است. اول از همه، نطفه در پایان دوره ی رشد خود بوده و آماده تبدیل شدن به جنین است. این لوبیای کوچک در حدود ۳ یا ۴ سانتی متر طول دارد و وزن آن نیز حدوداً ۳ گرم است. همانطور که اعضای داخلی بدن رشد می کنند، فضای کافی برای آن ها در درون شکم وجود نخواهد داشت و به همین دلیل تا حوالی هفته ی ۱۲، از بند ناف بیرون می زنند.
با آنکه دیدن آن ها دشوار است اما غده های جنسی نیز در این هفته به بیضه ها و یا تخمدان تبدیل می شوند. استخوان ها و مفاصل نیز شروع به سخت شدن و شکل گرفتن می کنند و آرنج، مچ ها و دیگر مفاصل و استخوان ها پدید می آیند. دست ها و پاها نیز رشد طولی خواهند داشت و از یکدیگر جدا می شوند، با این حال انگشتان آن ها همچنان به یکدیگر چسبیده اند؛ جالب است که اگر به خوبی نگاه کنید، می تواند هر ۲۰ انگشت دست و پا را بشمارید!
در کنار این ها، جزئیات صورت نیز آشکار می شوند؛ بینی کودک در این هفته کاملاً مشخص است و گوش ها نیز از داخل و خارج شکل می گیرند. خط چانه و دهان کودک نیز به خوبی قابل مشاهده است و دندان ها هم در سر جای خود هستند.

hafteye-8-bardari

هفته هشتم بارداری

مادر در هفته هشتم بارداری

هشت هفته از بارداری شما می گذرد و با آنکه هنوز شکم شما ورم نکرده اما اندازه ی رحم، به دو برابر اندازه ی طبیعی خود در آمده. بدین ترتیب شاید مجبور شوید که به دفعات بیشتری به دستشویی مراجعه کنید چراکه این تغییر سایز باعث فشار آمدن به مثانه شما می شود؛ بهتر است که به آن عادت کنید چراکه رحم شما باز هم بزرگتر خواهد شد!
به احتمال زیاد، شما هنوز هم احساس خستگی و خواب آلودگی زیادی می کنید و به استراحت زیادی نیاز خواهید داشت – با آن مبارزه نکنید؛ هر زمان که احساس خستگی کردید، بروید و استراحت کنید چراکه به آن احتیاج دارید.

مراقبت های هفته هشتم بارداری

در این زمان، مطمئناً بی صبرانه می خواهید بدانید که فرزندتان پسر است یا دختر. این مسأله کاملاً به شما بستگی دارد که آیا در آزمایش های اولیه ی خود می خواهید این موضوع را نیز مشخص کنید یا خیر. برخی والدین به دلایل مختلف می خواهند که هر چه زودتر جنسیت فرزند خود را مشخص کنند؛ چه برای رنگ آمیزی اتاق کودک و چه برای انتخاب نام. با این حال، گروهی از والدین ترجیح می دهند تا جنسیت فرزندشان همچنان مانند یک معما باقی بماند و در روزهای آخر، خود و دیگران را شگفت زده کنند. البته به یاد داشته باشید که همه ی بیمارستان ها، جنسیت کودک را به شما نخواهند گفت و در صورتی که به هر شکل ممکن بخواهید جنسیت فرزند خود را بیابید، می توانید به سراغ آزمایشگاه های خصوصی بروید.

نکات هفته هشتم بارداری

یکی از اولین کارهایی که مادران هشت هفته ای می بایست انجام دهند (پیش از خریدن لباس های نوزادی و بارداری)، آن است که یک یا دو سوتین مخصوص بارداری تهیه کنند. در هنگام خرید این سوتین ها سعی کنید که ۱ یا ۲ شماره بزرگتر از آنچه معمولاً خریداری می کنید، بخرید تا در هنگام افزایش سایز و تورم سینه ها مشکلی نداشته باشید. با آنکه تورم سینه ها در هر شخص متفاوت است اما به طور حتم افزایش سایز را خواهید داشت.
مورد دیگری که می تواند در این هفته به شما کمک کند، خرید و مطالعه ی کتاب های بارداری و یا مطالعه ی سایت خانومی است! صرف زمان برای مطالعه پیرامون بارداری نه تنها اعتماد به نفس و کنترل شما را بیشتر می کند، بلکه شما را با اتفاقاتی که در حال حاضر در درون بدن رخ می دهند، آشنا می کند.
همچنان ویتامین ها و مکمل های مخصوص دوران پیش از بارداری را مصرف کنید. شاید این موضوع کمی نادرست به نظر برسد چراکه شما از دوره ی “پیش از بارداری” عبور کرده اید اما آن مکمل ها شامل مواد مغذی ضروری ای هستند که برای شما و فرزندتان بسیار حیاتی هستند و در لحظه لحظه ی هفته های آینده به کمک شما خواهند آمد.

http://telegram.me/khanoumi_ir

پاسخی بنویسید

ایمیل شما منتشر نمی شود.

x

این مطلب را نیز بخوانید

hafteye-dovom-bardary

هفته دوم بارداری

خانومی: دو هفته ی اول بارداری یک مادر جزو هیجان انگیزترین برهه ...