صفحه اصلی / بارداری / هفته نهم بارداری
http://telegram.me/khanoumi_ir

هفته نهم بارداری

خانومی: با ورود به هفته ی نهم، فرزند شما از دوران نطفه خارج شده و رسماً به دوران جنینی وارد می شود. در این زمان، جنین در حدود ۳ سانتی متر طول دارد و به اندازه ی یک لوبیا و یا دانه ی زیتون بزرگ خواهد بود.

نشانه ها و تغییرات بدن در هفته نهم بارداری

رحم شما همچنان در حال رشد و افزایش سایز است و در این هفته، تقریباً به اندازه ی یک طالبی است! اگر بخواهیم حالت روحی و فیزیکی شما را در این دوران توصیف کنیم، می توان گفت که “بی حال و بی حوصله” هستید اما توجه داشته باشید که این حالات به دلیل هورمون هایی است که در حال حاضر در بدن شما تولید شده و جابجا می شوند. به عنوان مثال، شاید در این مدت دچار تغییرات روحی و رفتاری شدید شوید و یا دیگر نشانه های بارداری را تجربه کنید که همه ی این ها به دلیل وجود هورمون های متعدد (به خصوص پروگستون) است. برخی مادرانی که به هفته ی نهم قدم می گذارند، خیال می کنند که افزایش وزن پیدا کرده اند؛ گرچه این موضوع تاحدودی حقیقت دارد اما افزایش جزئی وزن شما بیشتر به خاطر انباشته شدن مایعات در بدن شماست تا کودک کوچک درون شکمتان. عده ای از نشانه ها و حالات بارداری مانند دردها و تنش های بدن، احساس ورم کردگی و خستگی در طی دوران بارداری با شما خواهند بود پس بهتر است با آن ها کنار بیایید!

کودک در هفته نهم بارداری

اعضای بدن کودک شما مثل اعصاب و ماهیچه ها، همگی شروع به کار می کنند و با آنکه شما متوجه نیستید، اما قلب کوچک فرزندتان نیز بی وقفه در حال تپیدن است. به همین دلیل، امکان مشاهده ی ضربان قلب کودک در آزمایش های فراصوتی همچون داپلر وجود دارد اما با این وجود، به دلیل مکان قرارگیری مختلف جنین در رحم، شاید همیشه نتوان این ضربان را ردیابی کرد. پس اگر در آزمایش خود نتوانستید ضربان قلب کودک را مشاهده کنید، نگران نشوید.
گوش ها و پلک های او نیز در حال شکل گیری هستند، البته چشم های فرزندتان تا هفته ی ۲۶اُم همچنان بسته خواهند ماند. در همین حین، انگشتان دست و پای جنین نیز از حالت نامشخص و به هم چسبیده درآمده و به خوبی قابل تشخیص خواهند شد.

hafteye-nohom-9-bardary

هفته نهم بارداری

رشد کودک در هفته نهم بارداری

همانطور که گفته شد، فرزند شما دیگر دوران نطفه را پشت سر گذاشته و وارد دوران جنینی شده است. با اندازه ی ۳ سانتی متری خود، کودک شما در حدود ۳ گرم وزن دارد؛ در حدود همان وزن و اندازه ی هفته ی هشتم بارداری.
اکثر اعضای فیزیکی بدن مانند سر، پاها و دست ها در جای خود قرار دارند اما در این میان، سر کودک اندازه ای بسیار بزرگتر و غیر طبیعی دارد. در هفته ی نهم، کودک شروع به افزایش وزن می کند و برای رشد سریع تر آماده می شود. در کنار این ها، اعضای تناسلی فرزندتان نیز شکل گرفته اند اما فعلاً پزشک شما نمی تواند آن را تشخیص دهد. قلب جنین نیز به طور کامل به چهار بخش تقسیم شده و با سرعت زیاد، خون را در درون بدن کودک به جریان می اندازد. نگران نباشید، این فعالیت شدید قلب در دوران جنینی کاملاً طبیعی است.

hafte-9-bardari

هفته نهم بارداری

مادر در هفته نهم بارداری

شاید یکی از مسائلی که در هفته نهم برای مادران رخ دهد، آن است که متوجه تورم و برآمدگی در شکم و زیر شکم خود شوند. با آنکه شکم شما هنوز به طور آشکارا بر نیامده اما رحم شما در حال افزایش سایز و ایجاد فضا برای کودک است. اگر همچنان دچار حالت های ناخوشایند روحی و فیزیکی می شوید، بهتر است از لباس های راحت تر که شکم را تحت فشار نمی گذارند، استفاده کنید. توصیه می شود که در هر زمان ممکن، از لباس های کشی و راحت استفاده کنید و سعی کنید که از این پس با لباس ها و شلوارهای بلند دوست شوید!
همانطورکه در گذشته نیز اشاره شد، در این دوران، سینه های شما نیز تاحدودی افزایش سایز خواهند داشت و با آنکه هنوز به سوتین های مخصوص بارداری نیازی نخواهید داشت، اما بهتر است باری دیگر سینه های خود را اندازه گیری کرده و لباس های زیر مناسب تر و راحت تری را انتخاب کنید.
در این زمان ها، کاملاً طبیعی است که سؤال ها و نگرانی های زیادی را در سر داشته باشید؛ آن ها را یادداشت کرده و در اولین ملاقات خود با دکتر زنان و زایمان، سؤالات و نگرانی های خود را مطرح کنید. بدین ترتیب نه تنها از رفتارها و عادات خطرناک جلوگیری می کنید، بلکه آرامش فکری بیشتری نیز خواهید داشت.

مراقبت های هفته نهم بارداری

شاید هنوز آماده نباشید که خبر فوق العاده ی بارداری خود را با دیگران و به خصوص همکارانتان، در میان بگذارید؛ این موضوع کاملاً طبیعی و قابل درک است. با این حال اگر احساس می کنید که در محیط کار دچار مشکل شده اید، کمی خسته و بی حال هستید و به طور کلی نمی توانید اوقات را به راحتی بگذرانید، بهتر است با مدیر بخش خود صحبت کرده و او را از موضوع آگاه کنید. هنگامی که آن ها متوجه بارداری شما شوند، یک وظیفه ی اخلاقی و قانونی خواهند داشت که با دقت و احتیاط بیشتری با شما برخورد کنند.

نکات هفته نهم بارداری

اگر دچار استرس و نگرانی ها شده اید، بهترین توصیه آن است که با دوستان و نزدیکان خود صحبت کنید و یا حتی به گروه های همیاری رجوع کنید. این کار به شما کمک می کند که از خانه خارج شده و با مادران باردار دیگر صحبت کنید و بدین ترتیب با شرایط فعلی خود وفق پیدا کنید. حتی برخی متخصصان و پزشکان نیز این قابلیت را دارند که احساسات شما و همسرتان را آرام کرده و استرس را از ذهنتان دور کنند.
یکی دیگر از کارهایی که می بایست حتماً انجام دهید آن است که همسر خود را در جریان بارداری بگذارید. اتفاقات جالب، احساسات و نگرانی هایتان را با وی در میان بگذارید تا او بتواند شما را درک کرده و در این دوران به شما کمک کند. حالات روحی و فیزیکی شما در این دوران کاملاً طبیعی هستند؛ با آنکه شما فکر می کنید که اصلاً اینطور نیست! صحبت با دیگران و به خصوص شریک زندگیتان، می تواند درک مشکلات و مسائل را برای همه ساده تر کند.

http://telegram.me/khanoumi_ir

۲ دیدگاه

 1. Salam man dar hafta 9 bardary qarar darm wa shkam man kamlan kalan shuda

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم
   تبریک میگم بهتون
   انشالله بارداری خیلی خوبی رو تجربه کنین و ی کوچولوی سالم رو به دنیا بیارین.

پاسخی بنویسید

ایمیل شما منتشر نمی شود.

x

این مطلب را نیز بخوانید

hafteye-dovom-bardary

هفته دوم بارداری

خانومی: دو هفته ی اول بارداری یک مادر جزو هیجان انگیزترین برهه ...