صفحه اصلی / بارداری / هفته ششم بارداری
http://telegram.me/khanoumi_ir

هفته ششم بارداری

خانومی: با ورود به هفته ی ششم، شما نیمی از سه ماهه ی اول بارداری خود را پشت سر گذاشته اید. کودک در این هفته به سرعت رشد می کند، شکل می گیرد و دچار تغییرات اساسی می شود. شکل کلی جنین نیز به خوبی قابل تشخیص خواهد بود. اگر قصد بارداری داشته اید، پس در این هفته به طور حتم می دانید که باردار هستید چراکه علائم بارداری در بدن شما یکه تازی می کنند و جواب تمامی آزمایش های بارداری نیز مثبت است.

نشانه ها و تغییرات بدن در هفته ششم بارداری

همانطورکه کودک رشد می کند، شما شروع به نشان دادن علائم بارداری کرده و حالاتی همچون تغییرات روحی، اشتیاق شدید به غذا، بیماری صبحگاهی، خستگی، اضافه وزن، سینه های حساس و حالت تهوع را تجربه می کنید. دلیل بروز این علائم آن است که کودک شما به سرعت در حال رشد است اما برخی روش ها برای کاهش دردهای فعلی وجود دارد. برخی زنان در طی سه ماهه اول بارداری بین ۲ تا ۳ کیلوگرم وزن اضافه می کنند اما بسیاری دیگر، در طی شش هفته ی اول بدلیل حالت تهوع و بیماری صبحگاهی وزن کم می کنند. نکته ای که باید بدانید آن است که تمامی زنان با یکدیگر فرق می کنند و وزن هر شخص، در دوره بارداری با تغییرات متفاوتی رو به رو می شود.
اکثر مادران، اولین ملاقات خود با دکتر را در هفته ی ششم برنامه ریزی می کنند؛ برخی نیز با انجام آزمایش های فراصوتی (Ultrasound) از سلامت خود و کودک اطمینان پیدا می کنند و نگاهی نیز به جنین کوچکی که در حال رشد است، می اندازند.

کودک در هفته ششم بارداری

در هفته ششم، کودک دچار تغییرات محسوسی می شود، تغییراتی مانند رشد گوش ها، دهان و بینی که آزمایش های فراصوتی به راحتی می توانند این تغییرات را نشان دهند. علاوه بر این، چشم ها و سوراخ های بینی نیز شکل می گیرند و در آزمایش فراصوتی به شکل نقطه های سیاه خواهند بود. دست ها و پاهای فرزند شما نیز به شکل برآمدگی هایی که از بدن او بیرون زده اند، دیده می شوند.
ضربان قلب کودک در این هفته بین ۱۰۰ تا ۱۶۰ تپش در دقیقه است، یعنی دو برابر تپش قلب شما و من. خون در بدن کودک در جریان است و بقیه اعضای بدن مثل شش ها، روده، کلیه و لوزالمعده، همگی در حال شکل گیری هستند. فرزند شما در این مرحله تنها ۶ میلی متر طول دارد و شبیه یک دانه ی عدس است.
جالب است بدانید که در هفته ششم، کودک شروع به حرکت می کند. البته این حرکات به قدری آرام و کوچک هستند که مادر آن ها را احساس نخواهد کرد.

hafte-6-bardary

هفته ششم بارداری

رشد کودک در هفته ششم بارداری

یک هسته ی کوچک انگور را تصور کنید؛ قلب کودک شما به اندازه ی آن دانه ی کوچک است. در حدود هفته ی ششم، قلب از حالت ساده و تک لوله ای به یک عضو چهار بخشی تکامل می یابد که خون را در درون بدن پمپ می کند. در این هفته، ضربان قلب کودک از طریق آزمایش های فراصوتی قابل تشخیص است – در حال حاضر، این قلب کوچک در هر دقیقه ۱۶۰ بار می تپد، یعنی دو برابر سریع تر از قلب شما.
اکنون بدن کودک با لایه ی نازک و شفافی از پوست پوشیده شده و تمامی اعضای حیاتی بدن مثل کبد، شش ها و کلیه نیز در جای خود نیز قرار گرفته اند اما هنوز راه زیادی برای تکامل در پیش دارند. زائده های کوچک اطراف بدن کودک نیز که در آخر به دست ها و پاهای او تبدیل می شوند، کم کم شکل می گیرند. در آزمایش فراصوتی می توانید نقاط سیاهی را ببینید که محل رشد چشم ها و سوراخ های بینی هستند و فرو رفتگی های کوچکی نیز دیده می شوند که گوش های کودک هستند.

hafeteye-sheshom-bardary

هفته ششم باداری

مادر در هفته ششم بارداری

شاید در این هفته شما تا حدودی احساسی به نظر برسید و بیماری صبحگاهی، خستگی و احساس کلی بی حالی نیز کاملاً آشکار شده باشند. حال دیگر زمان آن است که توجه ویژه ای به رژیم غذایی خود داشته باشید – نه تنها از غذاهای مقوی و پر انرژی استفاده کنید، بلکه از موادی که می توانند برای کودک مضر باشند نیز خودداری کنید.
هوای آزاد نیز می تواند برای شما و کودک فواید زیادی داشته باشد چراکه بدن انسان تنها با تابش مستقیم نور آفتاب می تواند ویتامین D تولید کند پس سعی کنید تا می توانید به بیرون رفته و از آفتاب و هوای آزاد لذت ببرید.
راستی، فقط چیزی حدود هفت ماه دیگر باقی مانده!

نکات بارداری در هفته ششم بارداری

در طی هفته ی ششم، غذاهایی که مصرف می کنید از اهمیت بسیار بالایی برخوردارند. صرفاً به این دلیل که باردار هستید، نباید به جای دو نفر غذا بخورید! سعی کنید که روزانه تنها ۳۰۰ کالری بیشتر دریافت کنید و افزایش وزن خود را نیز کنترل کنید. علاوه بر این، وعده های غذایی زیاد را به وعده های کوچکتر تقسیم کرده و در طول روز پخش کنید. این کار به شما کمک می کند که بیماری صبحگاهی خود را کنترل کنید که در مقایسه با شکم خالی بسیار بدتر است!
در دوران سه ماهه ی اول بارداری، بد نیست که به فکر آینده و لباس های بارداری نیز باشید. با آنکه هنوز به آن ها نیاز نخواهید داشت اما تا پایان هفته ی ۱۲، در حدود ۲ تا ۳ کیلوگرم وزن اضافه خواهید کرد پس در خریدن تعدادی لباس اضافی ضرر نخواهد داشت.

http://telegram.me/khanoumi_ir

پاسخی بنویسید

ایمیل شما منتشر نمی شود.

x

این مطلب را نیز بخوانید

hafteye-dovom-bardary

هفته دوم بارداری

خانومی: دو هفته ی اول بارداری یک مادر جزو هیجان انگیزترین برهه ...