صفحه اصلی / بارداری / هفته سوم بارداری
http://telegram.me/khanoumi_ir

هفته سوم بارداری

خانومی: در هفته ی سوم، هنوز هم بسیاری از بانوان نمی دانند که باردار هستند یا خیر و به همین دلیل یا از داروها و آزمایش های تعیین بارداری استفاده می کنند یا آنکه به متخصص زنان و زایمان مراجعه می کنند. اگر از بارداری خود مطمئن نیستید، بهتر است با متخصص زنان و یا زایمان خود تماس بگیرید. توصیه می شود که در طی ۹ ماه آینده، با یک پزشک متخصص زایمان در ارتباط باشید تا او بتواند به طور مداوم وضعیت شما را دنبال کند. پس از آنکه پزشک خود را انتخاب کردید، قرار ملاقاتی با او تنظیم کنید تا تمامی سؤال هایی که در ذهنتان وجود دارد را از او بپرسید.

ابتدا بهتر است لیستی از این سؤال ها تهیه کنید؛ این لیست می بایست شامل سؤال هایی مانند تعداد جلسات ویزیت موردنیاز، تغییرات لازم در نحوه زندگی و رژیم غذایی، ویتامین های موردنیاز و نیاز به بررسی مجدد داروهای دریافتی فعلی باشد. اگر این اولین بارداری شماست، پس به احتمال زیاد سؤال های زیادی در فکر شما وجود دارند، پس یادتان باشد که هر موضوع مهمی که ذهنتان را مشغول کرده را از متخصص خود بپرسید.

علائم و تحولات بدن در هفته سوم بارداری

با آنکه کودک در حال رشد و افزایش سایز می باشد اما بسیاری از مادران در این هفته به دلیل حالت تهوع، استفراغ و از دست دادن اشتها، وزن کم می کنند. گرفتگی عضلات و ترشحات واژنی نیز در این هفته بسیار معمول هستند.

در این دوره، پزشک متخصص زایمان به شما خواهد گفت که در این بازه از بارداری، نیازی به توقف کار و یا فعالیت های دیگر نیست. همچنین بهتر است مصرف مواد مغذی غذایی و ویتامین ها را افزایش دهید. لبنیات، سبزیجات سبز، گوشت قرمز و حبوبات منابع بسیار خوبی از فولیک اسید، کلسیم، پروتئین و آهن هستند که به رشد و استحکام استخوان ها و بافت های بدن کودک کمک می کنند. علاوه بر این، داشتن یک رژیم غذایی مقوی و سالم می تواند برای مقابله با تأثیرات هورمونی و حالات روحی در این دوره نیز مفید باشد.

کودک در هفته سوم بارداری

در این زمان، سه هفته از شروع زندگی فرزند شما می گذرد و شاید در این فکر باشید که چه اتفاقاتی منجر به شکل گیری این معجزه شده است. بیایید نگاهی نزدیک تر به وقایع هفته ی سوم بیاندازیم.

در نتیجه ی ادغام اسپرم همسرتان با تخمک شما، گروهی از سلول های دایره ای شکل بوجود آمدند که اکنون سفر ۶ روزه ی خود، از لوله ی فالوپ به رحم را آغاز کرده است. پس از آنکه این سلول ها به رحم رسیدند، خود را به دیواره ی داخلی رحم می چسبانند و در طی تنها ۹ ماه، تبدیل به یک کودک زیبا در دستان شما می شوند.

با آنکه شما تا چندین هفته ی دیگر خبردار نخواهید شد اما جنسیت فرزند شما از همان ابتدا تعیین شده است. تخمک باردار شده دارای ۴۶ کروموزوم است که ۲۳ تا از آن ها متعلق به مادر و ۲۳ عدد دیگر متعلق به پدر است. شما به عنوان یک مادر، همواره دارای کروموزوم X خواهید بود اما پدر می تواند کروموزوم X و یا Y را وارد تخمک کند. اگر تخمک باردار شده دارای جفت کروموزوم XX باشد، فرزند شما دختری نازنین خواهد بود و اگر XY باشد، انتظار ملاقات با پسر دوست داشتنی خود را داشته باشید.

hafteye-sevome-3-bardary

هفته سوم بارداری

رشد کودک در هفته سوم بارداری

در طی هفته ی سوم، کودک شما به شکل توپی از سلول ها است که به طور مداوم در حال تکثیر هستند و “مورولا” نامیده می شوند. حدود ۳۰ ساعت پس از لقاح، مورولا شروع به تقسیم شدن می کند و در عین حال، از لوله ی فالوپ به سمت رحم حرکت می کند.

در اینجا، سلول ها را بلاستوسیست می نامند که با مایعات پر می شود. تا آخر این هفته، بلاستوسیت خود را به رحم خواهد رساند و به دیواره ی داخلی رحم متصل می شود. پس از اتصال، آندومتر شروع به رساندن مواد مغذی به جنین و پاک کردن ضایعات از سلول های آن می کند.

در این دوره، برخی از اعضای بدن کودک شکل می گیرند. ویژگی هایی همچون جنسیت و رنگ چشم، مو و پوست هم مشخص گردیده اند. مغز، سر، نخاع و دستگاه گوارش جنین نیز در حال شکل گیری هستند. در اینجا، قلب کودک برای اولین بار شروع به تپیدن می کند اما سایز جنین تنها در حدود ۰٫۲ میلی متر تا ۰٫۵ میلی متر خواهد بود. این هفته، زمان بسیار هیجان انگیزی برای والدین خواهد بود چراکه می توانند اولین تصاویر کودک خود را مشاهده کنند.

مادر در هفته ی سوم بارداری

با آنکه در این هفته، بدن شما سرشار از هورمون های مختلف است، اما به احتمال زیاد چیز خاصی احساس نخواهید کرد و حالتان مانند همیشه خواهد بود – حتی شاید در حال آماده سازی رژیم مخصوص و اقدامات لازم برای عادت ماهانه ی خود باشید.

شاید در این دوره علائمی همچون گرفتگی خفیف عضلات، سینه های سنگین و دردناک و یا حالات همیشگی پیش از عادت ماهانه را تجربه کنید. چقدر جالب است که معجزه ای در دل شما اتفاق می افتد و شما هنوز از آن بی خبرید!

مراقبت های هفته سوم بارداری

خبر بارداری یکی از شیرین ترین و شادی آورترین خبرها است اما این اتفاق می تواند برخی از مشکلات را نیز به همراه داشته باشد! بهتر است تغییرات بزرگی در سبک زندگی خود ایجاد کنید؛ خانه و ماشین مناسب تری انتخاب کنید و یا حتی برنامه های بلند مدت کاری خود را بازبینی کنید.

کودکان تأثیر بزرگی بر اقتصاد خانواده می گذارند پس بهتر است از همین الان پس انداز کردن را شروع کنید تا در آینده از پس مخارج فرشته ی کوچکتان برآیید.

http://telegram.me/khanoumi_ir

پاسخی بنویسید

ایمیل شما منتشر نمی شود.

x

این مطلب را نیز بخوانید

hafteye-dovom-bardary

هفته دوم بارداری

خانومی: دو هفته ی اول بارداری یک مادر جزو هیجان انگیزترین برهه ...