صفحه اصلی / بارداری / هفته دوم بارداری
http://telegram.me/khanoumi_ir

هفته دوم بارداری

خانومی: دو هفته ی اول بارداری یک مادر جزو هیجان انگیزترین برهه از زندگی او خواهند بود. البته در هفته ی دوم برخی اتفاقت ناخوشایند نیز پیش می آیند؛ سینه ها حساس می شوند، مادر احساس سرگیجه و خواب آلودگی می کند و برخی نیز دچار حالت تهوع می شوند. به عنوان یک مادر باردار، زن می بایست بر روی بهبود عادات و شیوه ی زندگی خود تمرکز کند، صرفاً بدین دلیل که هفته دوم در رشد و شکل گیری کودک بسیار تأثیرگذار بوده و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

اتفاقات هفته دوم بارداری

شاید شما متوجه نباشید اما بدن شما در این زمان در حال تولید هورمون های بارداری بسیار زیادی است و کودک شما نیز، سریع تر از هر دوره ی دیگری، در حال رشد و بزرگ شدن است. چقدر جالب که همه ی این اتفاق ها فقط در طی دو هفته رخ داده، اینطور نیست؟

کودک در هفته دوم بارداری

جنسیت کودک شما از همان ابتدا مشخص شده و در این زمان، اعضای اصلی بدن او در حال شکل گرفتن هستند. به دلیل آنکه مدت زمان بارداری شما به گونه ای متفاوت محاسبه می شود، می توان گفت که شما در حال حاضر ۱ ماه است که باردار بوده اید – فقط ۸ ماه دیگر تا ملاقات با کوچولوی خود فاصله دارید!

رشد کودک در هفته دوم بارداری

مهمترین کروموزوم ها در میان تمام ۴۶ کروموزوم ها، X و Y هستند چراکه این دو کروموزوم، جنسیت کودک را مشخص می کنند. هر تخمک دارای یک کروموزم X است؛ هر اسپرم نیز یا یک کروموزم Y دارد یا یک کروموزوم X. اگر اسپرم با کروموزوم X تخمک را باردار کند، کودک شما دختر خواهد بود و اگر اسپرم با کروموزوم Y تخمک را باردار کند، باید در انتظار یک پسر باشید. جنسیت کودک در زمان لقاح تعیین می شود اما شما تا هفته ها بعد از آن باخبر نخواهید شد. در این دوره، جنین تنها از ۱۵۰ سلول تشکیل شده که به زودی به سه لایه مختلف تقسیم خواهند شد. این سه لایه عبارتند از:

لایه اول: لایه داخلی که “اِندودرم” نیز نامیده می شود، سیستم گوارشی و تنفسی را شکل خواهد داد که شامل غددی مانند تیروئید، طیموس و لوزالمعده می شود.

لایه دوم: لایه میانی یا “مِزودرم” تبدیل به استخوان ها، غضروف، دستگاه گردش خون، لایه پوستی درونی، ماهیچه ها، اندام های تناسلی، دستگاه دفعی و پوشش های بیرونی می شود.

لایه سوم: لایه خارجی یا اصطلاحاً “اِکتودرم” در آینده سیستم عصبی، مغز و بشره که شامل پوست کودک، ناخن ها و مو می شود را تشکیل خواهد داد.

در طی این تغییرشکل، جنین در فضای رحم شناور است و توسط ترشحات رحمی محافظت می شود. کودک هنوز، بسیار کوچک است و فقط ۰٫۱ یا ۰٫۲ میلی متر طول دارد.

hafte-dovom-bardari

هفته دوم بارداری

مادر در هفته دوم بارداری

تا زمان فرارسیدن دوره ی ماهانه شما، به مدت دو هفته باردار بوده اید اما به جای آنکه شاهد علائم و نشانه هایی از بارداری باشید، در فکر آنید که آیا دوره تان باز هم اتفاق خواهد افتاد؟ اگر احساس می کنید که باردار هستید (حس مادرانه!)، بهتر است خوردن قرص های فولیک اسید را شروع کنید چراکه این قرص ها به رشد کودک و عدم ابتلا به نافرمی های ستون فقرات او کمک می کنند.

تحولات بدن مادر در هفته دوم بارداری

پیش از هرچیز، با دوره ماهانه ی خود خداحافظی کنید چراکه تا ۹ ماه آینده خبری از آن نخواهد بود؛ شما تا پس از به دنیا آمدن کودک دچار قاعدگی نخواهید شد. علاوه بر این، رحم شما میزان ترشح اِندومتریوم را افزایش خواهد داد تا شرایطی مناسب را برای جنین و رشد او فراهم کند.

مراقبت های هفته دوم بارداری

مهمترین کاری که یک مادر می تواند در این هفته انجام دهد آن است که عادات ناسالم و خطرناک خود را ترک کند؛ به عنوان نمونه استعمال دخانیات، مصرف مشروبات الکلی، مواد مخدر و غیره. ترک عادات ناسالم برای یک بارداری سالم، زایمان سالم و یک کودک سالم ضروری است.
اگر قصد بارداری داشته اید پس به احتمال زیاد تاکنون بسیاری از عادات ناسالم خود را کنار گذاشته (و یا شاید هرگز نداشته اید) و خوردن ویتامین ها و فولیک اسید را شروع کرده اید. فولیک اسید نقشی اساسی در رشد و شکل گیری صحیح کودک ایفا می کند.

توصیه های هفته دوم بارداری

دریافت به موقع و کافی ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن در این دوره، فوق العاده مهم است. حتی اگر تاکنون تست بارداری انجام نداده اما قصد بارداری داشته اید، توصیه می شود خوردن قرص های فولیک اسید را شروع کنید تا به رشد صحیح کودک کمک کرده و از شکل گیری مشکلات آینده جلوگیری کنید. همچنین بهتر است بدن خود را با خوردن مولتی ویتامین ها، میوه ها و سبزیجات مقوی تقویت کنید. همچنین به همسر خود بگویید که عادات ناسالم خود، به خصوص سیگار کشیدن را کنار بگذارد چراکه در این مرحله باید به خاطر سلامتی کودک و خودتان این نکات را رعایت کنید.

http://telegram.me/khanoumi_ir

۳ دیدگاه

  1. سلام من هفته دوم بارداری هستم اگه یه اب منی دیگه وارد بشه چه اتفاقی میفته

پاسخی بنویسید

ایمیل شما منتشر نمی شود.

x

این مطلب را نیز بخوانید

hafte-sevom-bardari

هفته سوم بارداری

خانومی: در هفته ی سوم، هنوز هم بسیاری از بانوان نمی دانند ...