صفحه اصلی / بارداری / هفته اول بارداری
http://telegram.me/khanoumi_ir

هفته اول بارداری

خانومی: اکثر زنان، به خصوص گروهی که قصد بارداری نداشته اند، هفته ی اول و حتی هفته ی دوم بارداری را بدون احساس کوچکترین تغییری سپری می کنند. از آنجایی که دوره ی ماهانه زنان با یکدیگر متفاوت است، هنگامی که دوره ی آن ها به تعویق می افتد، آن ها تصور می کنند که موضوع به همین سادگی است و دوره ی آن ها فقط چند روزی به تعویق افتاده. در هفته اول، نشانه های آشکار و واضحی برای بارداری وجود ندارد اما امکان دارد حالت هایی مانند خستگی، بی علاقگی نسبت به مسائل، تغییر حالات روحی و نیاز مداوم به ادرار برای شما اتفاق بیافتد. با این وجود، باز هم بسیاری از زنان این حالات را نتیجه ی به تعویق افتادن دوره خود می دانند و نه بارداری.
برخی معتقدند که مادر در هفته ی اول واقعاً باردار نیست چراکه عملیات بارداری در حقیقت از هفته دوم آغاز می شود. همین موضوع دلیل اصلی عدم امکان شناسایی دقیق بارداری در هفته اول است.

اتفاقات هفته ی اول بارداری
با آنکه در این هفته اتفاقات زیادی برای شما و فرزند دلبندتان رخ می دهد اما به احتمال زیاد شما از هیچکدام از این اتفاقات باخبر نمی شوید — حتی وجود فرزند و رشد او را حس نخواهید کرد.

کودک در هفته اول بارداری
در این هفته، پسر یا دختر شما (بله، جنسیت فرزندتان به همین زودی تعیین شده) به سرعت در حال رشد است، در حقیقت سرعت رشد کودک در این هفته از هر هفته ی دیگری بیشتر است. در حال حاضر مغز، قلب و نخاع کودک در حال شکل گیری است و با این وجود، شما متوجه هیچیک از این اتفاقات نمی شوید.

hafte-1-bardari

هفته اول بارداری

مادر در هفته اول بارداری
اگر قصد بارداری داشته اید، پس احتمالاً خوردن فولیک اسید را شروع کرده اید اما اگر اینطور نیست، پس الان زمان خوبی برای شروع استفاده از مکمل فولیک اسید خواهد بود چراکه این مکمل تأثیر بسیار زیادی در رشد و نمو کودک دارد.

تغییرات فیزیکی بدن در هفته اول بارداری
همانطور که گفتیم، در این هفته تغییرات بدنی خاصی مشاهده نخواهید کرد اگرچه در درون بدن اتفاقات بسیاری در حال رخ دادن هستند. برخی علائمی که می تواند در این هفته برای شما پیش آید شامل نفخ، یبوست، سینه های حساس، خستگی، تغییر حالات روحی، بیماری صبحگاهی و تغییرات هورمونی خواهند بود. این علائم برای هر فرد متفاوت است و اکثر زنان تا بعد از هفته دوم این علائم را مشاهده نخواهند کرد. بعضی از دکترها این هفته را “هفته بیخیالی” می نامند چراکه اگر در این هفته، مادر هنوز رژیم غذایی مناسبی درپیش نگرفته باشد و یا حتی عادات مضری همچون استعمال دخانیات و یا استفاده از نوشیدنی های الکلی را کنار نگذاشته باشد، این عادات تأثیر چندانی بر روی سلامت فرزند آینده او نخواهند ذاشت.

توصیه های هفته اول بارداری
اگر قصد بارداری داشته اید، هفته اول برای شما پر از شوق و انتظار خواهد بود. هر روز صبح، حتی قبل از پایین آمدن از تخت، دمای بدن خود را به کمک دماسنج های دهانی که در داروخانه ها موجود است، بررسی کنید. هنگامی که تخمک گذاری شروع شود، دمای بدن شما نیز شروع به افزایش خواهد کرد. بدین ترتیب می توانید زمان دقیق شروع بارداری خود و ورود فرزندتان به زندگی را ثبت کنید. اگر تاکنون رژیم غذایی خود را تغییر نداده و یا در رابطه با داروهای مصرفی (حتی داروهای بدون نسخه) با دکتر خود صحبت نکرده اید، بهتر است هرچه زودتر این کار را انجام دهید چراکه از این مرحله به بعد، سلامتی فرزندتان به سلامتی شما و شیوه زندگی شما بستگی دارد؛ پس این موضوع را جدی بگیرید. همچنین پیشنهاد می شود استفاده از داروهای مکمل مانند ویتامین ها و فولیک اسید را نیز شروع کنید.

http://telegram.me/khanoumi_ir

۲ دیدگاه

  1. من میخوام باردارشوم نمیشم چه راهکاری داشته باشم

    • مدیر سایت

      بهتره برای شروع زیر نظر یک پزشک باشین و با ازمایش های لازم شروع کنین

پاسخی بنویسید

ایمیل شما منتشر نمی شود.

x

این مطلب را نیز بخوانید

hafte-sevom-bardari

هفته سوم بارداری

خانومی: در هفته ی سوم، هنوز هم بسیاری از بانوان نمی دانند ...