صفحه اصلی / خانومانه / خانه داری / نگهداری از سرخس برگ شمشیری – سرخس بوستون
http://telegram.me/khanoumi_ir

نگهداری از سرخس برگ شمشیری – سرخس بوستون

خانومی: سرخس برگ شمشیری یا سرخش بوستون از سری گیاه هایی هستش که میشه در آپارتمان از آنها نگهداری کرد چرا که به نور زیادی نیاز نداره.

اگر به نگهداری از گل ها علاقه مند هستین و در این زمینه تجربه زیادی ندارین گل سرخس برای شروع انتخاب مناسبی میتونه باشه.

برای نگهداری از سرخس در آپارتمان باید یک سری از نکات رو در نظر بگیرین اول اینکه سرخس به رطوبت زیادی نیاز داره، پس اگر این گل برای مدت زیادی خشک بمونه با ریزش برگ ها و خشک شدنش مواجه میشین.

نحوه آبدهی به گیاه سرخس در بهار و اوایل پاییز به صورت یک روز در میون هستش، یعنی به محض اینکه دیدین سطح خاکش داره خشک میشه باید گیاه آبیاری بشه.

sarakhs-shamshiri

نگهداری از سرخس برگ شمشیری

آبیاری گیاه سرخس در تابستان باید هر روز و بسته به اندازه گلدان بوستون انجام بشه، تا حدی به گیاه آب بدین که آب اضافی از زهکش گلدان خارج بشه.

در روزهای سرد زمستانی آبیاری رو به ۲ بار در هفته کاهش بدین ، چرا که هوای سرد مانع تبخیر رطوبت خاک گلدان میشه و نیاز به آب برای این گیاه کمتر.

و به طور کلی برای آبیاری گلدان سرخس این نکته رو در نظر داشته باشین که به محض خشک شدن سطح خاک گلدان آبیاری باید انجام بشه.

برای حفظ رطوبت سرخس به ویژه در بهار و تابستان، باید گلدان رو در یک زیر گلدانی دوم قرار بدین، به این ترتیب که یک زیر گلدانی بزرگ تر از اندازه گلدان بوستون تهیه کرده و سطح آن رو با سنگ ریزه پر می کنیم و گلدان گیاه را، روی سنگ ریزه ها قرار میدیم، بعد از آبیاری گلدان آب اضافه ای که از گلدان خارج میشه در زیر گلدانی جمع شده و سنگ ریزه ها مانع برگشت آب به گلدان میشه و این آب اضافی با دمای اتاق تبخیر شده و رطوبت سرخس رو تامین میکنه.

یکی دیگه از مزیت های استفاده از این سنگ ریزه ها این هستش که مانع برگشت آب به گلدان میشه و از لجن زار کردن محیط گلدان جلوگیری میکنه.

خاک مناسب برای گیاه سرخس، خاک جنگلی یا خاک برگه، در واقع خاک مطلوب این گیاه همان خاک قلیایی هستش.

sarakhs-booston

نگهداری از سرخش بوستون

دمای مناسب برای نگهداری از سرخس برگ شمشیری میتونه بین ۱۰ تا ۳۰ درجه سانتی گراد باشه، اما دمای بین ۱۷ تا ۲۲ با رطوبت بیشتر برای این گیاه مناسب تر خواهد بود.

در هنگام آبیاری باید مراقب بود که آب روی برگ های گیاه ریخته نشه ، و مستقیم روی خاک گلدان ریخته بشه.

نحوه کود دهی گیاه سرخس، کود مورد نیاز این گیاه رو میتونین از گل فروشی ها تهیه کرده و مطابق دستور روی کود عمل کنین، اما به صورت معمول به میزان ۱ گرم در لیتر و هر هفته از فروردین تا شهریور نیاز به کودهی داره.

تکثیر سرخس به دو شیوه انجام میشه، اول اینکه برگ هایی رو که با سطح خاک تماس داشتن بعد از ریشه دار شدن به گلدان دیگری انتقال داده و دومی از طریق کاشت هاگ هایی که در سطح زیرین برگ های سرخس وجود داره.

علت ریزش برگ های سرخس، معمولا برگ های این گیاه به دو علت دچار سوختگی و ریزش میشه، اولی کمبود آبیاری و رطوبت و دومی هم به علت نور کم.

درسته این گیاه به نور زیادی نیاز نداره، اما عدم وجود نور کافی باعث کم پشت شدن برگ های گلدان میشه.

هر وقت گلدانتون این مشکل رو پیدا کرد کافیه به مدت یک هفته آن رو در گوشه ای از تراس یا حیاط که نور خوبی داره در سایه قرار بدین ، به خوبی متوجه رشد برگ های جدید در گلدان خواهید شد.

sarakhs

علت ریزش برگ های سرخس

http://telegram.me/khanoumi_ir

۳۰ دیدگاه

 1. سلام روی برگهی سرخس اب پاشی شود یانه

 2. من طبق گفته هاتون ازش مراقبت می کنم ولی داره کم کم برگ هاش زرد میشه.لطفا راهنماییم کنید

 3. سلام گل سرخس من از ساقه داره پژمرده میشه یعنی شل شدن برگاش هم دارن میریزن دلیلش چیه چکارش کنم خوب بشه میه راهنمایی کنین؟

  • مدیر سایت

   سلام فاطمه جون
   آبیاریش به چه صورته ؟
   شاید زیاد آبیاری کردین

 4. مطالب عالی بود

 5. سلام….سرخس فوژر من نزدیکِ ۷ماهه ک خریدمش برگاش زرده و خشک و بیحاله….بااینکه اصلا آب روی برگهاش نمیپاشم…..تورو خدا کمکککک

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم
   کمک رو خوب اومدین :))))
   ببین عزیزم راجب سرخس هیچ وقت یادت نره، گلیه که خیلی زیاد نسبت به نور کم و کم آبی واکنش نشون میده و زود برگ هاش میریزه و کچل میشه و ساقه های جدید هم سبز نمیکنه.
   پس یا نور کافی بهش نمیرسه یا بهش کم آب میدیم.
   زیر گلدونی پر از آب برای سرخست گذاشتی ؟ به شیوه ای که بارها توضیح دادیم …
   هر روز ی لیوان آب بهش بده طوریکه زیر گلدونیت همیشه پر از آب باشه و رطوبت محیطش رو تامین کنه … البته یایدت نره سنگ ریزه بریزی کف زیر گلدونیت که گلدان سرخس با آب تماسی نداشته باشه.
   امیدوارم مشکل گلتون حل بشه عزیزم 🙂

 6. سلام من وقتی سرخس رو خریدم رنگ برگهایش سبز پررنگ بود ولی برگهای جدیدش کمرنگ هست چرا؟

 7. من‌گل‌لیندا‌دارم‌نوک‌برگهاش‌خشکشده

 8. سلام دوست گرامی من به تازگی یک گلدان سرخس خریدم وقتی خواستم گلدانشو عوض کنم متوجه شدم که خاکش پر از کرم هستش خاک رو کاملا ازش تمیز کردم در واقع ریشه رو شستم یکم برگاش زرد شدن چه کار کنم جون بگیره

  • مدیر سایت

   سلام میترا جان
   کارتون خیلی اشتباه بوده که ریشه گل رو شستین
   سرخس هم جزء گل هایی هستش که اگه ریشه ش هوا بخوره خشک میشه …
   باید کرم ها رو با سم پاشی از بین میبردین.
   گلتون خشک میشه به احتمال خیلی زیاد 🙁

 9. سلام. یکی از دوستانم گل فروشی دارد. تعدادی گلدان بزرگ سرخ هم دارد و همیشه وقتی به گلدان آب می دهد،‌ برگ های آن را هم شستشو می دهد این گلدون ها رو دو ماه بیشتره داره و تا کنون هیچ مشکلی برای گلدان ها پیش نیامده و شاداب تر هم شدن. دلیلش چی می تونه باشه؟

  • مدیر سایت

   سلام دوست عزیز
   توصیه هایی که در رابطه با روش نگهداری گل ها در خانومی میشه ناشی از تجربه خودمون هستش که بیش از چند ماه هر گل رو نگهداری کردیم.
   طبق تجربه ما آب رو روی برگ ها نریزیم بهتره.
   دلیلش رو دوستتون بپرسین به ما هم بگین علی جان 🙂

   • سلام..من هم دو ماهه که سرخس خریدم و گلخانه بهم گفت روش آب نپاش من به طور امتحانی یکی از شاخه هاش رو آب پاشیدم چند روز بعد همون شاخه با برگ هاش خشک شدن و این واقعیه من امتحان کردم🙄

    • مدیر سایت

     سلام حدیث جان
     من هم اولین باری که سرخس خریدم گل فروشی همین رو گفت و همیشه تو ذهنم مونده و هیچ وقت روش آب نپاشیدم و همیشه شاخه هاش سالمه.

  • سلام. بعد از چند سال تحقیق در مورد این سوال بزرگ و تاریخی 😃که آخرش آیا روی برگ سرخس آب بریزیم یا نه من به این نتیجه رسیدم جاهایی مثل مغازه ،تراس و حیاط که گردش هوای زیاد هست عیبی نداره هیچ که باعث شادابی گل همه میشه. اما در فضاهای بسته مثل داخل خونه آب روی برگها باعث گندیدن و خراب شدن برگها میشه.

 10. گل منبرگ هاشمیریزه

  • مدیر سایت

   عزیزم حفظ رطوبت گیاه و نور مناسب باعث میشه مشکلتون حل بشه 🙂

 11. سلام من یه سرخس کوچولو دارم که از گلدون خودش که پلاستیکی بود دراوردم ودر شیشه گذاشتم حالت تراریوم زیرش رو سنگ ریزه ریختم بعد مقداری خاک و سرخس رو از گلدون دراوردم با خاکش گذاشتم تو شیشه و روش رو خزه ریختم ایا کارم درست بوده،نمیخام خشک بشه لطفا راهنمایی کنید

  • مدیر سایت

   سلام دوست عزیز
   فکر نمیکنم کار خوبی بوده باشه، چون سرخس نباید خاکش هوا بخوره و داخل خاکش حالت باتلاقی داشته باشه، چون راه خروج آب در این حالت وجود نداره براش.

 12. خیلی ممنون از راهنمای شما

  • مدیر سایت

   ممنون از ابراز محبت شما به خانومی دوست عزیز 🙂

   • ناس ناس سلام من یک گلدون سرخس دارم در حال خشک شدن چکار کنم ممنون میشم جواب بدین

    • مدیر سایت

     : ))
     سلام عزیزم
     جاش سرد نباشه، زیر گلدونیش همیشه پر از آب باشه و محل نگهداریش نور مناسب داشته باشه.

پاسخی بنویسید

ایمیل شما منتشر نمی شود.

x

این مطلب را نیز بخوانید

سیکلامن

سیکلامن-قلمه زدن سیکلامن-علت زرد شدن برگ های گل سیکلامن-بذر سیکلامن پرسیکوم

خانومی : سیکلامن یا سیکلمه گلی زمستانی که در تمام فصل سرما ...